Veszélyes az ózongenerátor? Milyet válasszunk?
Ha nem kellő körültekintéssel használjuk, és nem figyelünk rá, hogy milyen minőségű ózongenerátort vásárolunk, akkor használata veszélyeket rejthet. Tekintsük át, hogy mire érdemes figyelni a biztonságos választás érdekében!
Ózongenerátorok sok-sok éve léteznek, nem egy új keletű készülékről van szó, de sokáig csak ipari felhasználása volt. A pandémia ideje alatt került be igazán a köztudatba ez az eszköz, és hirtelen mindenki akart magának egyet. A megnövekedett piaci kereslet sajnos a kínálat felhígulását hozta magával. Akik felismerték a lehetőséget, azok mind ózongenerátorok importálásával / gyártásával / értékesítésével kezdtek foglalkozni. És hogy ez miért probléma? Mert rengeteg olyan silány minőségű, irreálisan olcsó készülék is került a piacra, amely jó esetben "csak" nem felel meg az ígért teljesítménynek, rosszabb esetben nem lett ellátva megfelelő érintésvédelemmel, vagy nem szereltek bele megfelelő biztosítékot, esetleg hanyagul lettek összeszerelve, ezzel veszélyeztetve a vásárlót.
Nézzük át az ózongenerátor felépítését és működését a problémakör közérthetőségéért! Az készülék nem tartalmaz bonyolult komponenseket. A belsejében találunk egy időzítőt, egy transzformátort, egy ózonlapot és egy ventilátort. Mindössze ezek együttes működése szükséges az ózon előállításához.
- Az időzítőn beállítjuk a kezelési időt, majd a gép automatikusan elindul
- A transzformátor a beérkező elektromosságot felkonvertálja magasabb áramerősségre, és feszültségre, mert ez szükséges az ózonképződéshez.
- Az így létrejött töltést egyenesen az ózonlapba vezetjük, mely egy kerámia alapú lap, fémmel átszőve.
- Az ózonlapon koronakisülések jönnek létre. Ezzel utánozzuk a villámlást, amely természetes ózonképző.
- A ventilátor azért felelős, hogy a létrejött ózongázt kivezesse a gépből, és a helyére bevezesse az újabb adag levegőt, amelyet ózonná alakíthat.
Ez az egyszerű körfolyamat ismétlődik egészen addig, ameddig a kezelés tart. Most nézzük meg, hogy hol csúszhat hiba a számításba, mitől másabb egy magasabb kategóriás, minőségibb gép, mint a piacon fellelhető silányabb variánsok.
- Ha nem elég erős a transzformátor, akkor könnyen elképzelhető, hogy nem keletkezik kellő mennyiségű ózon.
- Nem rendelkezik az ózonlap hűtőbordával. Ez azért probléma, mert rengeteg hő generálásával jár a folyamat, amelyet, ha nem vezetünk el, akkor egyrészről az ózon azonnal lebomlik, még mielőtt kijutna a gépből. Másfelől pedig hosszú távon magát a készüléket is tönkre teheti.
- Abban az esetben, ha nem elég erős a ventilátor, ugyan keletkezik ózon, viszont bent ragad a gépben, és csak nagyon kevés jut ki a kezelt területre.
- Ha a készülék rendelkezik HOLD funkcióval, akkor azt ne használjuk, mert csak a tényleg ipari használatra tervezett gépek bírják a folyamatos működést. Nem véletlenül van limitálva az összes készüléken a használati idő.
Ezen felül nagyon sok esetben rossz az összeszerelés minősége, vagy a felhasznált alkotó elemek. Így könnyen lehet a készülék baleset-, vagy tűzveszélyes, esetleg teljesen hatástalan. Vásárlás előtt mindenképpen tájékozódjunk, és nézzünk szét a piacon. Nézzük meg, hogy mi a helyzet a termék garanciáztatásával, milyenek a vásárlói véleményeket, esetleg hívjuk fel a termék forgalmazójának ügyfélszolgálatát, hogy több információhoz jussunk a termékről, illetve, hogy ellenőrizzük: tudják-e mit árulnak?!
Nem elég, ha jó minőségű ózongenerátort vásároljunk, figyeljünk arra is, hogy hogyan használjuk azt. A lakossági szagtalanításra készült készülékekhez nem kell gázmesteri vizsga, de van egy pár szabály, amit mindenképpen be kell tartanunk.
- A forgalmazó által mellékelt területkezelési táblázat alapján használjuk a készüléket!
- Figyeljünk rá, hogy ne lélegezzük be az ózont, mert irritáló, és kellemetlen akut tüneteket képes okozni.
- Semmilyen élőlény ne tartózkodjon ózonizált helységben.
- A kezelt területen ne legyenek növények, mert könnyen elpusztíthatja őket.
- Bizonyos anyagok érzékenyek lehetnek az ózonra. Ilyenek a gumi, acél, nylon, olajfestmény, gumiabroncs, bőr, illetve nemesfémek. Ezeket távolítsuk el, vagy fedjük be ameddig a kezelés tart.
- .szellőztessünk ki, de inkább 45 percet, és utána alaposan Várjunk legalább fél órát! Fontos, hogy ha lejárt a készülék időzítője ne menjünk be azonnal a helységbe.
Ha az fenti szabályok alapján és a használati utasítás szerint használjuk a készüléket, illetve megfelelő forrásból, a korábban megismertek alapján vásárolunk magunknak egyet, akkor biztosak lehetünk benne, hogy elérjük a kívánt hatást. Mindezt úgy, hogy nem tesszük ki magunkat, családunkat és otthonunkat semmilyen fölösleges veszélynek, hanem a biztonságos megoldást választjuk!
Cikket írta: C.R.
2021.05.18.
Még több érdekes cikkért kattints:
Hasznos ózongenerátor tudnivalók >>
Az ózongenerátor - biocid célra - a biocid termékek engedélyezésének és forgalomba hozatalának egyes szabályairól szóló 316/2013. (VIII. 28.) Korm. rendelet 24/A. § értelmében az országos tisztifőorvos által kiadott engedély alapján hozható forgalomba és használható fel. A gyártó és forgalmazó semmilyen módon nem utal arra, és elzárkózik attól, hogy az általa forgalmazott ózongenerátor készülékek a fenti követelménynek megfelelnek és nem ajánlja a készülékek biocid célra való használatát. A gyártó és forgalmazó ózongenerátort biocid célra nem hoz forgalomba, nem értékesít, kizárólag szagtalanítási célból kínálja termékeit, illetve semmilyen felelősséget nem vállal az ózon gáz és ózongenerátor készülék használatából vagy a szakszerűtlen, nem jogszabály szerinti alkalmazásból adódó bármilyen jellegű büntetésért, kárért vagy hátrányért.
A fenti cikke megjelenésének időpontja miatt előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt már nem időszerű vagy téves. A cikk csak általánosan fejti ki az ózon gáz hatását és ózongenerátor használatát, amely a megfelelő engedéllyel rendelkező készülékek esetében lehet helytálló. A cikk tartalmáért cégünk felelősséget nem vállal. Mindig tájékozódjon az aktuális jogi szabályokról!