A száraz levegő hátrányai
Sokan nem tudják, hogy a megfelelő páratartalom is elengedhetetlen része a higiénikus levegőnek. A száraz levegő a légutakat irritálhatja, kiszáradhat a orr, amelynek következtében rendszeres orrvérzés is kialakulhat. Seb az orrban, kiszáradt légutak, ezek mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy könnyebben elkapjuk a betegségeket és érzékenyebben reagáljunk az allergiát kiváltó elemekre. Sőt alacsony páratartalom mellett, akinek érzékenyebb a bőre, elég könnyen ekcéma is kialakulhat.
Képek forrása: pixabay.com
Az ideális páratartalommal a fenti rizikók csökkenthetőek, így pl. a köhögés, orrszárazság, allergiás tünetek, bőrszárazság problémái. Az egészséges beltéri levegő megteremtéséhez tehát szükség lehet mindenki számára egy párásító készülék használatára. Azonban a párásításnak is vannak aranyszabályai melyeket az egészségünk megőrzése érdekében be kell tartani. Ebben a cikkben ezekre is szeretnénk felhívni a figyelmet és választ adunk arra, hogyan érdemes a párásítónkat karbantartani.
Fontos! Mielőtt párásítunk, mindig győződjünk meg a beltéri levegő aktuális páratartalmáról egy mérőeszközzel, mert a túl alacsony és magas páratartalommal is könnyedén árthatunk is egészségünknek!
Mi az ideális páratartalom beltéren?
40-60%
Felnőttek számára
„Az egészséges felnőtt ember számára a 40-60 százalékos páratartalom az optimális, mind a komfortérzet, mind az egészségmegőrzés céljából.” (forrás: webbeteg.hu). Ez a tartomány 20-22 oC beltéri hőmérséklet mellett értendő optimálisnak.
A túlzásba vitt párásítás hátrányai
Ha az ideális értéknél magasabb a páratartalom otthonunkban, az kedvez az olyan beltéri allergének kialakulásának és szaporodásának, mint pl. a háziporatka, penészgomba. A magas páratartalmú helyiségekben könnyedén megjelenhetnek és elterjedhetnek ezek a kórokozók. Ennek elkerülése érdekében érdemes a páratartalmat folyamatosan figyelemmel kísérni, melyet szerencsére ma már könnyedén megtehetünk egy beltéri páratartalom mérővel, amely elengedhetetlen eszköz minden lakásban!
TIPP: Ha úgy látjuk, hogy a szoba levegője elérte a kívánt páratartalmat, a zárt ajtók mellett a páratartalom sokáig változatlan marad, így semmiképp se hagyjuk egész éjszakára a párásító funkciót üzemelni, mert rövid időn belül a túl magas páratartalom alakulhat ki.
Ekkor az AIR2FRESH Antiviral Ultimate 55 légtisztító és párásító készülék esetében egyszerűen csak öntsük ki a vizet a tartályból. Ezt szárazra törölve és visszahelyezve a készülékbe, már vissza is kapcsolhatjuk a légtisztítót, hogy az összetett védelmi eljárással tovább szűrje a levegőt a káros elemektől.
A készülék tisztításának fontossága
Rendkívül fontos, hogy ha párásítót használunk, fordítsunk kiemelt figyelmet annak rendszeres tisztítására, ugyanis a lakás túlzott párásításának következményei mellett, súlyos szövődményekre számíthatunk akkor is, ha nem megfelelően tartjuk karban a párásítónkat!
„Ha nem mossuk el időnként a tartályt, de legalább nem cseréljük ki a vizet, csak utántöltjük, a szennyezett párásítók gomba és baktériumtörzsekkel árasztják el használat közben a szoba levegőjét. Ilyen esetben a beteg szervezetében vérvizsgálattal ki lehet mutatni a kórokozó ellen termelődő antitesteket. A párásítók mellett hasonló veszélyt jelentenek a nem megfelelően gondozott szobaszökőkutak és hidromasszázs kádak is.” forrás: tudokozpont.hu
Lélegezzen igazán tiszta, egészséges levegőt az AIR2FRESH Antiviral Ultimate 55 légtisztító párásító funkciójának precíz használatával:
Fontos tudni, hogy a készülék párásító funkciója nem kapcsolható, így ha a tartályban van víz, automatikusan működésbe lép a párásító funkció.
Ezeket a szabályokat érdemes betartani annak érdekében, hogy biztosítsa a megfelelő páratartalmat és gondoskodjon a készülék karbantartásáról:
-
A párásító edénybe amikor csak teheti, desztillált vizet töltsön. A csapvíz vagy tisztított víz használata esetén fokozottabb lehet a vízkőképződés és algásodás, így gyakoribb tisztításra és a párologtató szűrő sűrűbb cseréjére lehet számítani.
-
Tisztítsa ki a párásító edényt és szűrőt rendszeresen! Gyakori használat mellett hetente, alkalmankénti használat esetén havonta legalább egyszer érdemes tisztítani a használati útmutatóban leírtak szerint.
-
Ha a páratartalom elérte az ideális 40-60% értéket, húzza ki a párásító tartályt a készülékből és öntse ki a vizet a tartályból, majd helyezze vissza a légtisztító készülékbe! Zárt helyiségben a páratartalom sokáig változatlan marad.
-
Éjszakára vegye ki a tartályt a légtisztítóból és öntse ki a vizet, majd helyezze vissza a tartályt a légtisztító készülékbe! Így elkerülheti éjszaka a túlpárásodást.
-
Ha hosszabb időre, vagy akár csak 2-3 napig nem tervezi használni a párásítót, utolsó használat után mindig alaposan tisztítsa ki a tartályt és a szűrőt, hogy elkerülje az állott víz okozta penész gombák elszaporodását!
Fontos, hogy amennyiben a párásító funkció nélkül használná a légtisztítót, a tartályt mindig helyezze vissza tisztán és szárazon a rendeltetési helyére, megfelelően! Ha kihúzott tartállyal használja a légtisztítót, a levegő szűrési hatásfok erőteljesen leromlik, hiszen ekkor a beáramló levegő nagy része nem halad keresztül a szűrőbetéteken.
Vigyázat! Elrettentő és felkavaró képek következnek!
Ki ne szeretné hosszú távon használni a készülékének párásító funkcióját? Ez esetben nem szabad megfeledkezni a rendszeres tisztításáról és a helyes használatáról! Így néz ki a készülék párásító edénye és szűrője, ha nem megfelelő vizet töltünk bele, vagy nem tisztítjuk rendszeresen:
Párásító tisztítása az AIR2FRESH Antiviral Ultimate 55 légtisztítóban
1. Távolítsa el a párásító tartályt a légtisztítóból!
2. Tisztítsa meg a tartályt, a fedőt és a gumifedelet mosószeres vízzel!
A párásító edényt 3 oldalt műanyag fül (a, b, c,) rögzíti. Figyelem: ez a 3 műanyag fül igen törékeny, ne feszítse fel, csak minimálisan húzza el a tartály szélétől a tető levételéhez!
3. A kék párásító szűrőt alaposan mossa át meleg vízsugárral! Amennyiben a párásító szűrőn penészfoltokat észlel, javasolt a szűrő azonnali cseréje. Vegyszeres tisztítást a szűrőn nem javaslunk, mert a későbbi használat esetén ezek a levegőbe kerülhetnek.
4. A tartályon esetlegesen kialakuló vízkövesedés eltávolításához és penészfoltok kialakulásának megakadályozásához a tisztítás során használhat tisztítószereket is, de ebben az esetben mindig alaposan öblítse át és törölje szárazra a tartályt következő használat előtt. Kerülje az erős, marú illatú vegyszereket, mert ezek a későbbi használat során bekerülhetnek a levegőbe! Javasoljuk a vegyszermentes megoldások előnyben részesítését! A tisztításkor nem ajánlott dörzsölős szivacs alkalmazása, mert az apró karcolásokban könnyebben megtapadnak a kórokozók.
5. A tisztítás után rakja össze a párologtató edényt, helyezze bele a szűrőt és pattanásig tolja vissza a helyére vagy használja a párologtató funkció leírásai szerint!
Teremtsen Ön is tiszta, higiénikus levegőt, a megfelelő páratartalommal, maximális odafigyeléssel az egészség megóvásának érdekében!
Az AIR2FRESH Antiviral Ultimate 55 légtisztító teljes használati utasítását itt tekintheti meg: AIR2FRESH Ultimate 55 használati utasítás >>>