Az ózonról bővebben
Ózon
Forrás: Wikipédia
Érdekességek az ózonról
A 19. században az emberek elkezdték hasznosítani az ózont fertőtlenítésre, vízkezelésre, gyógyításra, tisztításra, a táplálék frissen tartására. Száz év leforgása alatt pedig az emberek ózonhoz való kapcsolata és hozzáállása jelentősen megváltozott, és annak használata széles körben elterjedt. 1902-ben Németországban hozták létre az első olyan gyárat, amely a víz ózonnal történő fertőtlenítésére és tisztítására szakosodott. Azóta már sok vízműben alkalmaznak ózonos technológiát a víz tisztításának és fertőtlenítésének folyamatában. Az ózonnal kezelt víz íze és állapota jobb, mint a hagyományos csapvízé. 1904-től ugyancsak elterjedtté válik az ózon használata a tej, hús, sajt és fehérjét tartalmazó táplálékok frissen tartásánál. Igénybe vették az ózon jótékony hatását a világháború idején az emberek fizioterápiájához, valamint később a sportolók izomzatának fejlesztéséhez és növeléséhez. A modern világban pedig egyre népszerűbbé válik az ózon a fodrászatban, a légfrissítésnél és zuhanyzásnál.
Tulajdonságai
Az ózon és az oxigén egymás allotróp módosulatai. Az ózon szúrós szagú, mérgező gáz. Standard hőmérsékleten és nyomáson, (nagy tömegben) halványkék árnyalatú. -112 °C alatt sötétkék folyadék, -193 °C alatt sötétkék kristály. Az egyik legerősebb oxidálószer. Instabil: közönséges oxigénmolekulára (O2) és egyatomos, rendkívül reagens, úgynevezett nascensz oxigénre bomlik. Ha oxidálható anyagokkal érintkezik, a bomlás már alacsony hőmérsékleten is robbanásszerű. Rendkívül mérgező. Toxikus hatását elsősorban a telítetlen zsírsavak oxidatív bontása okozza, ami különösen E vitamin hiány esetén erőteljes. Szagát – ami még 500 ezerszeres hígításban is érezhető – rendszerint a klóréhoz hasonlónak találják, de koncentrációjától függően szegfű, széna, kén-dioxid, vagy nitrózusgáz illatúnak is érezhetjük.
Az ózon fertőtlenítő hatása
Az ózon az egyik legerősebb oxidáló és fertőtlenítő anyag, ami a vízben lévő mikroorganizmusoktól függően 600-3000-szer hatékonyabb fertőtlenítő hatású, mint a klór. Ha kapcsolatba kerül bármiféle mikroorganizmussal, mint például baktériumokkal, vírusokkal, penésszel, gombával, szagot okozó elemekkel, vagy oldott oxidálható ásványi anyagokkal, akkor egyszerűen megsemmisíti azt, vagy csapadék formájában oxidálja és ezáltal kiszűrhetővé teszi, amit a telítődött szűrőanyagról időszakos visszamosatással lehet eltávolítani. Az oxidálási folyamat az ózonnal olyan eredményes, hogy a mikroorganizmusok nem tudnak immunitást felépíteni, nem úgy, mint ahogy a hagyományos vegyszerekkel előfordulhat.
Előfordulása
Megtalálható a talaj vegyületeiben, a vízben és az ózonpajzsban.
Villámcsapás közelében nagy mennyiségben keletkezik az ún. koronakisülés hatására. A tesla-tekercs kísérletek használatakor keletkező elektromos ívek is nagy mennyiségű ózont képesek előállítani. Továbbá minden 185 nm közeli hullámhosszú UV (UV-c) sugárzás is ózont fejleszt. A szoláriumcsövek többsége pl. éppen ezért speciális üvegburkolattal készül, mely ezt az UV fényhullámhoszt kiszűri, de a hétköznapi fénymásológépek is termelnek ózont, vagy akár a legtöbb halogén izzó is, csak igen kis mennyiségben.
Az ózon és az emberi szervezet kapcsolata
Az emberek rendkívül érzékenyen reagálnak az ózonra. A fertőtlenítésre használt ózon töménysége 0,5-2,5 ppm (milliomodrész) között van. Az emberek 0,01 ppm ózonkoncentrációt szagról már érzékelnek. 0,01 ppm alatti az Egészségügyi Minisztérium szerint semmilyen káros hatással nincs az emberi szervezetre maximum 10 órán át tartó érintkezés esetén. A minisztériumi forrás szerint minden kellemetlen tünet (kiszáradt száj, légutak irritációja) az ózonnal érintett terület elhagyása után rögtön elmúlik, mindennemű következmény nélkül.
Az ózon hasznos oldala
Mire használhatják az ózont?
- Vírusok, baktériumok, élesztő-szerű és fonalas gombák, protozoák inaktiválására
- Az immunrendszer aktiválására
- Artériák, vénák és hajszálerek „tisztítására”, a vérkeringés élénkítésére
- Gyulladáscsökkentésre a bőrfelületen
- Bőrön keresztül fájdalomcsökkentésre
- Autoimmun folyamatok megelőzésére és megszüntetésére (pl. scleroderma)
- A bőrön az allergiás reakciók gyors lecsökkentésére
- A bőrben a hormonok és enzimek termelődésének normalizálására
- Műtéti hegek és égési sérülések utáni hegek bőrfelületének regenerálására
- Cellulitisz kezelésére
- Egyes ekcémás panaszokra
- Növekvő szemölcsök „megfékezésére”
- Akne, kamaszkori bőrelváltozások kezelésére
- Psoriasis bőrfelületi tüneteire
- Fagyási sérülésekre
- Vérszívók okozta csípésekre
- Fekélyes sebek körüli bőrfelület kezelésére
- Megerőltetett izmok regenerálására a bőrfelületen keresztül bejuttatva
Használják vízkezelésre, szennyvíz- és élelmiszer sterilizálásra. A kémiai ipar hasznosítja. Legújabb kísérletek alapján a fényképelőhívásra használt folyadékok újrahasznosításánál is meglepően jó eredménnyel alkalmazható, továbbá ivóvíz tisztításnál a klórozás kiváltására is alkalmazzák.
Hol alkalmazható az ózongenerátor? Minden olyan helyen, ahol szükséges a kórokozó mentes steril környezet, a tiszta, jó levegő, a higiénia és fontos a vegyszermentes tisztítás.
Az ózon hatása - ózongenerátor készülékek használata otthonunkban a baktériumok, vírusok, penész, poratka és kellemetlen szagok esetén: