Barion Pixel
Kategóriák

AIR2FRESH szűrők karbantartása

Ezt semmiképp se várd meg!
 

AIR2FRESH légtisztító előszűrő tisztítása   Légtisztító katalitikus szűrő elhasználódás, tisztítás   légtisztító párásító szűrő elhasználódása, karbantartása

 

Az AIR2FRESH Antiviral légtisztítók beépített emlékeztetővel rendelkeznek, melyek 1500 óra működési idő után automatikusan jelzik, hogy elérkezett a szűrők tisztításának vagy cseréjének ideje. Ez a légtisztító napi 8 órás üzemeltetése mellett 6 hónap, míg folyamatos 24 órás üzemelés mellett körülbelül 2 hónap alatt telik el. A tapasztalataink szerint, normál szennyezettségű környezetben a szűrőket ekkor még nem biztos, hogy cserélni kell, de azok tisztítása mindenképp meghálálja magát, javítja a készülék hatásfokát.
 

A szűrők tisztításának folyamata részletesen megtalálható minden készülék használati utasításában, melyet itt letölthetsz:

​AIR2FRESH Antiviral Pro 20 használati útmutató letöltése >>
​AIR2FRESH Antiviral Pro 20A használati útmutató letöltése >>

AIR2FRESH Antiviral Pro 25 használati útmutató letöltése >>
AIR2FRESH Antiviral Expert 40 használati útmutató letöltése >>
AIR2FRESH Antiviral Ultimate 55 használati útmutató letöltése >>
AIR2FRESH Antiviral Ultimate 55A használati útmutató letöltése >>
AIR2FRESH Antiviral Double Max 100 használati útmutató letöltése >>


  
  

Sokan kérdezik tőlünk, hogy “mikor kell a szűrőket cserélni”? 

Annak érdekében, hogy a legátfogóbb segítséget nyújtsuk vásárlóinknak, elkészítettük ezt a cikket, amelyben részletesen leírjuk javaslatainkat és a szűrők tisztításának, karbantartásának legfontosabb lépéseit!

SŐT! Egyik légtisztítónkat tesztnek vetettük alá és hagytuk működni 4500 óráig tisztítás nélkül, azaz 2 alkalommal indítottuk újra a szűrőcsere emlékeztetőt, anélkül, hogy megtisztítottuk volna a szűrőket, majd bizonyítékként képeket készítettünk a szűrőbetétekről. Miért csináltuk mindezt? Annak érdekében, hogy felhívjuk a figyelmet a szűrők rendszeres tisztításának fontosságára és vizuálisan is szemléltessük, hogy milyen sok szennyeződéstől szabadulhatunk meg a használatukkal.

 

Érdekes és egyben elgondolkodtató információ a szűrők csereintervalluma. Ha egy légtisztítóban sűrűbben kell szűrőt cserélni, az azért van mert rendkívüli hatékonysággal tisztítja a levegőt. A helyiség légterében valószínűleg rengeteg por és más szennyeződés kering, amelyet egy jó szűrőképességgel rendelkező légtisztító tud gyorsan megtisztítani. Ha egy hagyományos légtisztító szűrőjét elegendő akár több évente cserélni, akkor kevésbé hatékony a káros részecskék szűrése tekintetében.
  
  

A légtisztítók tisztításának legfontosabb lépései

Ha a "Szűrőcsere emlékeztető" ikon világít vagy villog a légtisztítódon, az eszköz jelzi számodra, hogy elérkezett a szűrők tisztításának vagy cseréjének az ideje.
 

1. Húzd ki a légtisztítót az áramforrásból és csak ezután láss neki a többi pontnak!

2. Távolítsd el a szűrők műanyag borítását, majd töröld át nedves ruhával!

3. Vedd ki az előszűrőt, majd tisztítsd azt meg a használati utasításban leírtak szerint: Porszívóval tisztítsd meg a szűrő felületét, majd mosd át vízzel. Újbóli használat előtt hagyd, hogy teljesen megszáradjon. VIGYÁZAT! Amíg nem száradt meg tökéletesen, addig ne rakd vissza a készülékbe és ne csatlakoztasd áramforráshoz a készüléket! 

4. Vedd ki a légtisztítóból a további szűrőbetéteket a fogantyú segítségével és vizsgáld meg azokat! Légtisztítónként eltérhet a szűrőbetétek száma és típusa. Ezekkel a szűrőbetétekkel találkozhatsz a készülékben: Hideg katalitikus szűrő, HEPA szűrő, Méhsejtes aktív szén szűrő. 
 
Vizsgáld meg ezeket a szűrőket és ha kevés szennyeződést látsz csak rajtuk, akkor nem szükséges még cserélni, tisztítani viszont javasolt!
 

Tisztításuk: Porszívó segítségével tisztítsd meg a szűrők mindkét oldalát, majd ezt követően helyezd a szűrőt olyan helyre, ahol alaposan át tud szellőzni. A szűrő igen sérülékeny, porszívózás közben figyelj arra, hogy ne nyomd meg túl erősen. Fontos! NE használj vizet ezeknek a szűrőknek a tisztításához! 
  

Mikor kell cserélni a szűrőket?

 

A csere szükségessége minden esetben a használat sűrűségétől és a levegő szennyezettségétől függ. Ha a szén szűrő elveszítette erős fekete színét és halvány szürkére fakult, vagy az eredetileg fehér HEPA szűrő már erősen elszíneződött, esedékes a szűrőbetét cseréje!

Gyakorlati tapasztalataink alapján maximum 4500 működési óráig javasoljuk egy szűrőszett használatát normál szennyezettségű helyiségben alkalmazva! Kivétel a Double Max 100 készülék, amelyben dupla oldali szűrőrendszere miatt elegendő 9000 működési óránként cserélni a szűrőbetéteket. 

Az ajánlott maximum 4500 működési óra a légtisztító napi 8 órás üzemeltetése mellett 1.5 év alatt, míg folyamatos 24 órás üzemelés mellett körülbelül fél év alatt telik el.

 

 

5. Helyezd vissza a szűrőket a készülékbe a megfelelő sorrendben! Különbségét teszünk a szűrő belső és külső oldala között. Helyezd a szűrőbetétet a készülékbe a fogantyúval ellátott oldalával kifelé, majd helyezd vissza az elsődleges szűrőt és a műanyag borítást! (A szűrők helyes sorrendjéről szintén bővebb információt találsz a használati útmutatóban!)

 

6. Csatlakoztasd a készüléket az áramforráshoz, majd indítsd újra a szűrőcsere emlékeztetőt! A számláló újraindításának módja készülékenként eltérő:

  • Pro 25: Tartsd lenyomva pár másodpercig a szűrőcsere emlékeztető ikont, amíg a készülék hangjelzéssel, valamint a szűrőcserére emlékeztető fényjelzés kikapcsolásával nem reagál. 
  • Expert 40: Tartsd lenyomva pár másodpercig a Child lock ikont, amíg a készülék hangjelzéssel, valamint a szűrőcserére emlékeztető fényjelzés kikapcsolásával nem reagál. 
  • Ultimate 55: Tartsd lenyomva pár másodpercig a Reset ikont, amíg a készülék hangjelzéssel, valamint a szűrőcserére emlékeztető fényjelzés kikapcsolásával nem reagál. 
  • Double Max 100: Tartsd lenyomva pár másodpercig a Reset ikont, amíg a készülék hangjelzéssel, valamint a szűrőcserére emlékeztető fényjelzés kikapcsolásával nem reagál. 

 

FONTOS!
Azt javasoljuk, hogy a szennyeződéstől függően maximum 2 alkalommal indítsd újra a szűrőcsere emlékeztetőt a HEPA és szén szűrők cseréje nélkül! Maximum 4500 működési óráig javasoljuk egy szűrőszett használatát! 

 

7. Töltsd ki a mellékelt SZŰRŐCSERE EMLÉKEZTETŐ matricán a Karbantartási jegyzetek táblázatába a karbantartás részleteit, hogy könnyebben követni tudd légtisztítód állapotát, a szűrők tisztításának és cseréjének időpontját! Ezt az öntapadós matricát akár a készülék hátuljára is fel tudod ragasztani, hogy mindig kéznél legyen. A Reset rublikákba a megfelelő működési órához a RESET-elés alkalmával mindig tegyél egy X jelzést, majd a Dátum rublikába jegyezd fel, hogy mikor cseréltél szűrőket, így mindig pontosan nyomon tudod követni a szűrők és a készüléked állapotát!

 

Az AIR2FRESH Antiviral Ultimate 55 légtisztító szűrőcsere emlékeztető matricája:

 

 
 

  

  

Jöjjön tesztünk eredménye

Vigyázat! Felkavaró képek következnek!
 

Tesztünket az Ultimate 55 készülékkel végeztük el, amelyet napi 24 órában hagytuk működni, közösségi térben, ahol többen dolgozunk egy légtérben. A kísérlet kedvéért, mikor a készülék szűrőcsere emlékeztető ikonja 1500 működési óránként jelezte, hogy tisztítsuk meg vagy cseréljünk szűrőt, mi újraindítottuk a számlálót anélkül, hogy megtisztítottuk volna a szűrőbetéteket.  A harmadik jelzésnél, azaz 4500 működési óra után (esetünkben ez picivel több, mint 6 hónapot jelentett a 24 órás használat mellett) kiszedtük a légtisztító szűrőit és alaposan megvizsgáltuk, íme az eredmények:

 

1. Előszűrő: jól látható, hogy az előszűrő felfogta a készülékbe beáramló nagyobb szennyeződéseket, mint a nagyobb porcsomók, hajszálak és állatszőr.

 

  

 
 

2. Hideg katalitikus szűrő: a szűrő szennyezettségét vizsgálva megállapítottuk, hogy az előszűrőn sok szennyeződés átjutott, így volt ám feladata a hideg katalitikus szűrőbetétnek.
 

katalitikus szűrő  katalitikus szűrő  katalitikus szűrő
 
 

3. Méhsejtes aktív szén szűrő: a szén szűrő elhasználódottságát a rajta megtapadt apró részecskéken kívül főként a szén darabot élénk fekete színének halvány szürkére fakulása jelzi, melyet a szagmolekulák, levegőben található vegyi anyagok és illékony szerves vegyületek megkötése eredményez. Az utolsó képen a porszívóval tisztított rész szép élénk fekete maradt. Ezen a szűrőn is fennakadtak az apróbb szennyező részecskék, a szén szűrő így hozzájárult a HEPA szűrő élettartamának is a kitolásához, melyet lentebb be is mutatunk.
 

szén szűrő   szén szűrő
  
  

4. HEPA szűrő: A HEPA szűrő egyik oldalát egy zöld speciális HEPA előszűrővel láttuk el. Ez az oldal megkötött rengeteg parányi részecskét. A szennyeződés mértékének szemléltetése érdekében porszívóval megtisztítottuk a szűrő egy részét. A sűrű szövésű anyagon és az antiviral ezüst- és rézionos eljárásnak köszönhetően a HEPA szűrő másik felét alaposan megvizsgálva látható, hogy a fehér oldalán már szinte semmilyen szennyeződés nem lelhető fel. 
 

HEPA szűrő  HEPA szűrő  HEPA szűrő
 
 

5. Bónuszként a víztartály és az abban található kék párásító szűrő: Az irodában a légtisztító párásító tartályát csak alkalmanként töltöttük fel. Tisztított csapvizet használtunk, melybe heti 1-2 alkalommal illóolajat is csepegtettünk. Az előírásokkal ellentétben, a teszt kedvéért nem tisztítottuk ki a szűrőt és a tartályt heti rendszerességgel. Szemmel látható, hogy ennek eredményeként jelentősen elszennyeződött a szűrő és a tartály is.
 

párásító  párásító  párásító
 

Ha Ultimate 55 készüléket használsz, mindig fordíts kiemelt figyelmet a víztartály elemeinek az alapos tisztítására, hiszen a legalább heti szintű tisztítás (rendszeres használat mellett) elhagyása nem csak a párologtatáshoz szükséges elemeket teszi használhatatlanná, de az egészségre is káros hatással lehet! Ez a témakör kiemelten fontos azoknak is, akik más párologtató készülékkel egészítik ki a légtisztító használatát, ezért a helyes párásítással külön cikkben foglalkoztunk, melyet itt olvashatsz el: Párásítás precízen az egészséges levegőért >>>

 

FONTOS!
„Ha nem mossuk el időnként a tartályt, de legalább nem cseréljük ki a vizet, csak utántöltjük, a szennyezett párásítók gomba és baktériumtörzsekkel árasztják el használat közben a szoba levegőjét. Ilyen esetben a beteg szervezetében vérvizsgálattal ki lehet mutatni a kórokozó ellen termelődő antitesteket. A párásítók mellett hasonló veszélyt jelentenek a nem megfelelően gondozott szobaszökőkutak és hidromasszázs kádak is.”
forrás: tudokozpont.hu

 

Bízunk benne, hogy cikkünk tanulságos volt a számodra és elegendő motivációt nyújtottunk az elrettentő képekkel arra, hogy mindig tisztítsd vagy cseréld a szűrőket, amikor a készülék jelzi.

  
  

AIR2FRESH szűrőszettek: